A hitel célja
BERUHÁZÁSI HITEL ESETÉN: Gépek, berendezések és más beruházások finanszírozása, a már meglévő üzleti tulajdon vagy bérelt infrastruktúra bővítése és/vagy fejlesztése, illetve a beruházáshoz kapcsolódó forgóeszközök biztosítása. A beruházási hitel esetén a beruházáshoz kapcsolódó forgóeszköz finanszírozásra fordítható összeg tevékenységtől függően a folyósított hitel 50%-a lehet.
FORGÓESZKÖZ HITEL ESETÉN: a mikrovállalkozások forgóeszköz igényeinek finanszírozása.
SZABADFELHASZNÁLÁSÚ MIKROHITEL ESETÉN: a hitel célja, hogy Covid járvány által leginkább sújtott mikrovállalati szektor vállalkozói minden megkötés nélkül arra használhassák fel a hitelösszeget, amire leginkább rászorul vállalkozásuk.
A hitel összege
Mindhárom hiteltermék esetén maximum 15.000.000,- Ft. Ugyanazon vállalkozásnak korlátozás nélkül jóváhagyható a további kérelme, amennyiben a vállalkozás továbbra is megfelel a pályázati feltételeknek. Az első hitel folyósítását követően folyósított további hitel esetében a fennálló tőketartozás és az újonnan jóváhagyott hitel együttes összege nem haladhatja meg a maximális hitelösszeg háromszorosát. A vállalkozás összes tőketartozása a három hitelfajta kombinációja esetén sem haladhatja meg a 45 millió forintot.
Saját erő mértéke
A hiteligénylő által biztosított saját forrás mértéke 0%.
A hitel futamideje
Beruházási hitel és Szabadfelhasználású mikrohitel esetén maximum 15 év, forgóeszköz hitel esetén maximum 3 év. A tőketörlesztés megkezdése előtti türelmi idő beruházási hitel és szabadfelhasználású mikrohitel esetén nem lehet több, mint 36 hónap, forgóeszköz hitel esetén 6 hónap. A kamattörlesztésre nem adható türelmi idő.
A hitel díjai
A kamat havonta fizetendő, mértéke évi fix 7.9%. Késedelmes fizetés esetén a késedelmi kamat mértéke a lejárt tőkére az ügyleti kamaton felül évi 6,0% és a meg nem fizetett kamatra szintén évi 6,0%.
A hitel folyósítása
A hitel 100%-a a későbbi elszámolás kötelezettsége mellett előfinanszírozható. Az Üzleti Tervben vállalt beruházás, illetve fejlesztés megvalósításának igazolására a hiteligénylés beadásának dátumát követően keletkezett számlák és egyéb bizonylatok fogadhatók el. Szabadfelhasználású mikrohitel esetén nincs elszámolási kötelezettség.
Szükséges biztosítékok
Az MVA az Országos Mikrohitel Program folyamatosságának fenntartása és a Program forrásainak megőrzése érdekében a hitelek nyújtását biztosítékokhoz köti. A biztosítéknak legalább a hitelösszeg 100%-át kell fedeznie.
Az Országos Mikrohitel Programban meghatározott biztosítékok: ingatlan jelzálog és annak biztosítására elidegenítési és terhelési tilalom, felhatalmazás beszedési megbízás benyújtására, tulajdonosi és/vagy ügyvezetői készfizető kezesség.
Az Országos Mikrohitel Program keretében megkötött kölcsönszerződéseket és az azokhoz kapcsolódó biztosítéki megállapodásokat közjegyzői okiratba szükséges foglalni.
A hiteligénylők köre
- cégnyilvántartásba bejegyzett, vagy bejegyzésre jogosult vállalkozás; vállalkozói igazolvánnyal rendelkező, vagy arra jogosult, vagy egyéb vállalkozásra alkalmas jogosítvánnyal rendelkező személy
- a 2004. évi XXXIV. trv. 3.§.(3) a) és b) bekezdése szerint mikrovállalkozásnak minősül (összes foglalkoztatotti létszáma 10 főnél kevesebb, és éves nettó árbevétele vagy mérlegfőösszege legfeljebb 2 millió eurónak megfelelő forintösszeg),
- a vállalkozás Magyarországon székhelyű, a külföldi tulajdonosi részarány nem haladhatja meg a 25%-ot
- olyan vállalkozás, amely nem elégíti ki a jelen pontban meghatározott alkalmassági kritériumokat, nem birtokolja a kérelmező vállalkozás tőkéjének vagy szavazati jogainak 25%-át, vagy ezt meghaladó részét,
- a vállalkozás életképes üzleti tervvel rendelkezik,
- rendelkezik az üzletvitelhez szükséges valamennyi készséggel és képesítéssel,
- a vállalkozás mind az állam, mind az önkormányzat felé teljesíti adófizetési kötelezettségeit, nincs lejárt illeték, vagy társadalombiztosítási járulék, vagy adótartozása,
- a vállalkozásnak hitelintézet vagy pénzügyi vállalkozás felé nincs lejárt hiteltartozása,
- a cég és kapcsolt vállalkozásai nem állnak sem csőd, sem felszámolási eljárás alatt,
- egy és ugyanazon vállalkozás vonatkozásában a folyó pénzügyi évben, valamint az azt megelőző két pénzügyi év során nem részesült az (EU) 2023/2831 bizottsági rendelet alapján odaítélt csekély összegű (de minimis) támogatásban az (EU) 2023/2831 bizottsági rendelet 3.cikk (2) bekezdésében meghatározott 300.000 eurónak megfelelő forintösszeget meghaladó mértékben.
Hasznos linkek
Letölthető dokumentumok: