Vállalkozóként gyakran találkozunk azzal a problémával, hogy vizuális anyagokra van szükségünk egy termék vagy szolgáltatás bemutatásához, de nem áll rendelkezésünkre olyan minőségi anyag, amelyet szívesen mutatnánk meg a célközönségünknek.

Ha mi magunk csinálnánk meg ezeket a képeket, az rengeteg időt igényelne tőlünk — ráadásul a végeredmény sem lenne az igazi. Amennyiben viszont mással csináltatjuk meg a fotókat, annak bizony busás ára lesz.

Tehát bármelyik megoldást is választjuk, a legértékesebb vállalkozói erőforrásainkkal kell érte fizetnünk: az időnkkel vagy a pénzünkkel.

Létezik azonban egy harmadik megoldás is, hiszen az interneten rengeteg olyan vízjelmentes, jogtiszta fotót találhatunk, amelyek felhasználása sem az időnket, sem a pénzünket nem veszik el. 

Csupán azt kell tudni, hol keressük őket!

Az ingyen letölthető képek szerepe és fontossága

szabadon felhasználható képek

Az online vállalkozásoknak — sőt, a fizikai jelenléttel rendelkező cégeknek is — szükségük van a különböző interneten elérhető platformokra, online marketing eszközökre.

Minél hangsúlyosabb egy cég online jelenléte, annál inkább igaz ez az állítás.

A különböző reklámanyagok, a weboldal, a termékfotók mind-mind azt igénylik, hogy ne csak elmeséljük, hanem szemléltessük is az általunk kínált értékajánlatokat!

Érdemes tehát jól megjegyezni és elraktározni a most következő oldalakat, hiszen rengeteget fogjuk őket használni a későbbiek során.

Szabadon felhasználható képek gyűjtőhelyei

ingyenes képek, fotók

Google Képek

Azt mindannyian tudjuk, hogy a legnépszerűbb kereső a Google. Azt azonban már jóval kevesebben látják át, hogy a rajta található képeknek nem feltétlenül kell jogvédetteknek lenniük.

Ahhoz, hogy csak és kizárólag jogtiszta (tehát szabadon felhasználható) képeket dobjon ki, csupán a képkereső beállításaiban kell néhány változtatást eszközölnünk:

jogtiszta fotók

Érdemes azért fenntartásokkal kezelni az így kapott képeket, mert akadhat köztük olyan, amely nem jogtiszta. Célszerű direkt azokat a képeket keresni, amelyek a most következő oldalak valamelyikéről származnak.

Unsplash, Pixabay, Pexels

Ez a három weboldal a három legjobb ingyenes képgyűjtemény is egyben!

Több millió jó minőségű, teljesen jogtiszta fotó található rajtuk, amelyek letöltésekor még csak hivatkoznunk sem kell az eredeti forrásra!

A beállítások között — a Google keresősávja alatti menüpontokhoz hasonlóan — megadhatjuk, hogy mekkora, milyen jellegű, milyen elrendezésű képet keresünk, majd egy kulcsszó megadásával rengeteg kép fog elénk tárulni.

Freepik

A Freepik értéke abban rejlik, hogy ingyen letölthető képek tömkelege található meg rajta, de ha szeretnénk, elő is fizethetünk rá.

Havidíja rendkívül olcsó, cserébe számtalan — naponta száznál is több — képet tölthetünk le róla, ami sokkal több, mint amennyire a legtöbb vállalkozónak szüksége van.

Amennyiben az ingyenes képekkel indulunk el, abban az esetben érdemes vigyázni, mert sok vizuális anyagnál vissza kell hivatkoznunk a Freepikre, mint a kép forrására, ellenkező esetben ugyanis törvényt szegünk a képek felhasználásával.

+1. Fizetős oldalak próbaidőszaka

A szabadon felhasználható képek mellett akár a fizetős oldalakon is érdemes lehet elgondolkodni.

Azokban az esetekben tud jól jönni az ilyen oldalak ismerete, ha nincs szükségünk sok képre, vagy egy nagyon speciális réspiacon mozgunk — ekkor ugyanis előfordulhat, hogy az ingyenesen letölthető képoldalak nem szolgálják ki megfelelően az igényeinket.

Ebben az esetben a legjobb választás az lehet, ha a legminőségibb képgyűjtő oldalakat vesszük célba — ám azoknak csak a próbaidőszakát használjuk ki, ebben az esetben ugyanis teljesen ingyen férhetünk hozzá a náluk található összes képhez, amiket így díjmentesen és jogtisztán letölhetünk.

Fontos azonban, hogy a próbaidőszak limitált, ami azt jelenti, hogy a rendelkezésünkre álló idő, vagy az ez idő alatt letölthető képek száma korlátozva van, amelyet csak úgy oldhatunk fel, ha előfizetünk a szolgáltatásra.

Erre leginkább csak akkor lesz szükség, ha valóban egy speciális réspiacon nyújtunk szolgáltatást vagy adunk el terméket, illetve ha kiemelkedően fontos a piacunkon a vizuális megjelenés.

Érdemes tudni, hogy a legnépszerűbb fizetős oldalak, például a Shutterstock, a Dreamstime, az iStockPhoto, a Depositphotos vagy az Adobe Stock jellemzően jóval drágább, mint az előbb említett freemium modellben működő Freepik. 

Célszerű lehet tehát tartani azt a sorrendet, amit a cikkben is felvázoltunk:

  1. Google Képek
  2. Unsplash, Pixabay, Pexels
  3. Freepik
  4. Shutterstock, Dreamstime, iStockPhoto, Depositphotos, Adobe Stock

Az ingyenes képek letöltésén túl

Amennyiben pedig segítségre van szükséged a budapesti vállalkozásod elindításához, a mikrofinanszírozáshoz vagy a városfejlesztéshez, keress meg minket, hiszen a Budapesti Vállalkozásfejlesztési Közalapítvány örömmel áll rendelkezésedre és válaszol kérdéseidre, szóljanak azok akár a vizuális tartalmak megtalálásáról, az üzleti terv kidolgozásáról vagy az ügyfélszerzésről.

  • Egyénre szabott tanácsadás és mentorálás
  • Napi kapcsolat a vállalkozásokkal
  • Híd- és szervező szerep

Ezt nyújtja a BVK!

Kérdésed van? Nyugodtan keress minket telefonon (+36 1 268 1800), vagy írj az info@bvk.hu címre!